7/15/2013

Sernikowe tartaletki

Z zamiarem zrobienia słodkich tartaletek krzątałam się po kuchni już od bardzo dawna. Jednak w zakamarkach mojej kuchni brakowało foremek. I pewnego dnia spotkała mnie bardzo miła niespodzianka. Schodząc do piwnicy po kolejną porcję słoików do ogórków na głównej i mojej ulubionej półce w piwniczce ujrzałam cztery formy do moich tartalet, które gdzieś tam z tyłu głowy cały czas mi towarzyszyły. Zatem rzuciłam ogórki w kąt i pracowicie zabrałam się do wypiekania truskawkowych miniaturek. Pierwsze spody nie wyszły idealnie, bez odpowiedniego wyłożenia ich czymś ciężkim, miejsce, które docelowo miało być wypełnione sernikową masą, zniknęło i zamieniło się w pulchne ciastka. Na szczęście w kuchni w porę zjawił się mój partner trzymając w ręku całe pudełko gwoździ i tak szczęśliwie dotarliśmy do celu, jeżeli chodzi o wypiek spodów.

Składniki:

Spody:
1 szklana mąki pszennej
0,5 szklanki cukru pudru
100 gram zimnego masła
2 żółtka

Masa sernikowa:
3 jajka
0,5 l mleka
mała śmietana 18%
pół szklanki cukru 
cukier wanilinowy
pół kostki masła

Jak zrobić?

Spody:
Składniki na ciasto mieszamy do powstania jednolitej kulki. Jeżeli mamy problem z wyrobieniem ciasta, wskazane jest dolać troszkę zimnej wody. Ciasto wkładamy na 30 min do lodówki. Po ochłodzeniu ciasta wałkujemy i wykładamy formy do tartaletek. Wstawiamy do piekarnika na 20 min i 180 stopni, wcześniej nakładając na surowe jeszcze ciastka folię aluminiową i coś ciężkiego np. gwoździe. Po 20 min, jeżeli spody nie dopiekły się idealnie przez dociążenie, możemy potrzymać je jeszcze przez około 5 min w piekarniku.

Masa sernikowa:
Pierwszy etap: jajka i śmietanę miksujemy, po czym dodajemy powoli do gotującego się mleka. Na wolnym ogniu mieszamy powoli do powstania grudek serowych. Koniecznie mieszajmy wolno, aby nie rozbijać sera, tylko ochronić przed przypaleniem. Ser wlewamy do durszlaka. Suchy ser odstawiamy do ostygnięcia następnie do lodówki.

Drugi etap: pół kostki masła miksujemy z cukrem i cukrem wanilinowym. Dodajemy wcześniej przygotowany, zimny ser z lodówki i mieszamy wszystko razem. Tak przygotowanym serniczkiem wykładamy spody tartaletek i ozdabiamy ulubionymi owocami.

Smacznego !








7/06/2013

Chłodnik klasyczny

Składniki

3 pęczki botwinki z buraczkami
800 g jogurtu naturalnego
1 surowy ogórek
pęczek szczypiorku
pęczek kopru
jajka ugotowane na twardo
sól
pieprz
łyżka soku z cytryny
5 rzodkiewek

Jak zrobić?

Od botwinki odcinamy buraczki, obieramy je ze skóry i kroimy w kostkę. Z łodygą i liśćmi  robimy to samo. Botwinkę zalewamy wodą i czekamy do zagotowania. Dodajemy łyżkę soku z cytryny. Do miski wsypujemy wcześniej pokrojone warzywa czyli, ogórek, szczypiorek, koper, rzodkiewkę i doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Zalewamy zimnym jogurtem naturalnym i dodajemy ugotowaną botwinkę. Chłodnik dekorujemy jajkiem i koperkiem.





7/04/2013

Jagodzianki

Jagodzianki czyli jagódki w bułeczce.

Od tygodnia królują na bazarach i blogach. Chętnie sięgamy po nie w cukierniach, ale niewiele osób wie, że przygotowanie takiej jagodzianki nie zajmuje więcej niż pół godziny. Na dodatek pieczenie ich to sama przyjemność, bo po domu roznosi się piękny zapach. Więc nie czekaj, drukuj posta i wskakuj do kuchni.

Składniki

świeże jagody
3 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mleka
10 g drożdży
150 g masła
3 łyżki cukru
cukier puder
pół łyżki cukru wanilinowego
szczypta soli

Jak zrobić?

Masło roztapiamy w mleku i odstawiamy do ostudzenia. Produkty suche czyli, mąkę, cukier, cukier wanilinowy, drożdże, sól mieszamy z ostudzonym mleczno-masłowym płynem i ugniatamy ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia. Przychodzi czas na formowanie bułeczek. Tradycyjnie: odrywamy z wyrośniętego ciasta kawałki przyszłych buł i dzielimy na części. Na każdą dodajemy dowolną ilość jagód. Nietradycyjnie i na odwal się, możemy po prostu uformować kulki w rękach, zrobić odpowiedni otwór na jagody i z powrotem uformować kulki z jagodową rozkoszą w środku. Pamiętajcie, aby nie przegiąć z jagodami, bo wtedy będą chciały pokolorować na granatowo cały papier do pieczenia na którym będą opalały się 25 min w 180 stopniach.









Jagodowo Nam edycja 5!

7/03/2013

Sałatka z fasolki szparagowej

Jest tyle przepisów na sałatki. Teraz kiedy wszystko na bazarach i stoiskach tryska świeżością i zachęca kolorami do kupna, do sałatkowej miski możesz wrzucić swoje ulubione produkty.  Fasolka szparagowa podnosi odporność i jest naprawdę niskokaloryczna, dlatego często wykorzystywana jest przez osoby stosujące dietę.

Składniki na sałatkę z fasolki szparagowej.
2 jajka
2 garście fasolki szparagowej
pomidor
oliwki

Sałatka w przygotowaniu jest banalnie prosta. Fasolkę szparagową tniemy na kawałki i gotujemy od 15 do 20 min w osolonej wodzie. W tym samym czasie musimy zadbać o to, by jajka ugotowane były na twardo. Wszystkie składniki tniemy na kawałki i wrzucamy do miski. Przyprawiamy solą i pieprzem dla smaku, polewamy oliwą z oliwek. Jeżeli jesteś fanem sosów, polecam sos jogurtowo-czosnkowy.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...